Interiéry kostolov umenie z dreva
www.umelecka-drevorezba.skDrevorezby interiérov kostolov
Naša práca je od svojho počiatku zameraná aj na výrobu drevorezieb, zdobiacich interiéry kostolov. V priebehu rokov sme vďaka tomu vyrezali niekoľko väčších i menších drevorezieb s náboženskou tématikou: obrazov, sôch i krížových ciest.
V tejto časti našej stránky si možete pozrieť niekoľko z nich. V prípade, že nejaká farnosť prejaví záujem o spoluprácu s našim ateliérom, ponúkame osobnú prehliadku objektu i vypracovanie návrhu drevorezby.
Taktiež vieme zrealizovať montáž našich drevorezieb. Doba dodania i cena diel je aj v tomto prípade vecou dohody. Snažíme sa o čo najpresnejšie dodržanie dohodnutých podmienok a máme radosť, keď sa nám v tom darí.
Na výrobu drevorezieb používame kvalitne vysušené drevo, prevažne lipové, ktorého vlhkosť nepresahuje 10% vlhkosti. Vďaka tomu naše drevorezby nepraskajú a nemáme ťažkosti s reklamáciami.
Pri pracovnom postupe nevyužívame CNC frézy, ani iné kopírovacie zariadenia, takže každá drevorezba je origonálnym umeleckým dielom našich rúk a dlát. Po dohode nás môžete v ateliéri v Nižnej na Orave navštíviť a pozrieť si našu prácu osobne. Tešíme sa na Vás...
Túto drevorezbu krížovej cesty sme vyrezali z lipového dreva pre kostol v Palúdzke. Šírka obrazov je 50cm, hrúbka 6,5-7cm. Obrazy tejto krížovej cesty sú osadené na podstavci zo Spišského travertínu. Tento ušľachtilý kameň je miestami štiepaný a celoplošne leštený. Jeho „pieskový“ odtieň s „mramorovou“ štruktúrou sa dopĺňa s farbou lipového dreva. Svetlý odtieň povrchovej úpravy drevorezieb sa vo výsledku najviac približuje prirodzenej farbe surového lipového dreva a svojou svetlosťou zvýrazňuje plastickosť reliéfu vďaka väčšiemu kontrastu svetlých i tmavších odtieňov. Drevo jednotlivých drevorezieb bolo zlepené do blokov tak, aby si zachovalo svoju tvarovú stálosť a nepraskalo. Farnosti ďakujeme za dôveru a spoluprácu.
Túto drevorezbu krížovej cesty sme navrhli a vyrezali pre kostol v Andáči, ktorý sa nachádza v okrese Nitra. Drevorezby obrazov sú vyrobené z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu detailným spôsobom. Boli umiestnené do nového kostola s modernými prvakami interiéru. Vyrezali sme ich preto v jednoduchých líniách a ponechali v prírodnom farebnom prevedení. Drevorezby majú formát 50x40cm.
Túto drevorezbu krížovej cesty sme na mieru navrhli a vyrezali v našom ateliéri pre kostol Vítkovce, ktorý sa nachádza na Spiši. Drevorezby samotných obrazov i ornamentov sú vyrezané z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu. Kostol má 750 ročnú históriu a je zariadený v barokovom štýle. Podľa toho sme navrhli typ, farebné prevedenie i rozmery obrazov. Obrazy majú výšku 68cm. Krížová cesta pozostáva zo štrnástich zastavení, ktoré sú umiestnené na vopred vytvorených kazetách. Číslice sú pozlátené pravým zlatom a sú vložené do elipsovitého podkladu, ktorá sa dopĺňa s vrchným oblúkom orámovania obrazov.
Táto drevorezba vyrezávanej krížovej cesty bola v našom ateliéri vyrobená pre obec Staškov, ktorá sa nachádza neďaleko Žiliny. Teší nás, že v tejto obci sa narodil aj jeden z našich najlepších hercov staršej generácie Jozef Króner. Drevorezby sú vyrobené z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu. Povrchová úprava bola prevedená lazúrou s vysokým stupňom UV ocharany, pretože obrazy sú umiestnené v exteriérových kaplnkách na tamojšej kalvárii. Rozmery obrazov sú 70 x 80 cm. Krížová cesta pozostáva zo štrnástich zastavení, ktoré boli navrhnuté v našom ateliéri. V nasledujúcej ukážke Vám ponúkame k nahliadnutiu len niekoľko z nich. Všetky naše drevorezby sú dielom ručnej tvorby bez použitia kopírovacích zariadení.
Táto vyrezávaná krížová cesta bola v našom ateliéri vyrobená pre farnosť Bitarová, ktorá sa nachádza neďaleko Žiliny. Drevorezby sú vyrobené z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu. Povrchová úprava krížovej cesty bola prevedená olejovou lazúrou a zladená s odtieňmi drevených častí interiéru kostola. Rozmery drevorezieb sú 38 x 50 cm. Krížová cesta pozostáva zo štrnástich zastavení. V nasledujúcej ukážke Vám ponúkame k nahliadnutiu len niekoľko z nich. Tvary jednotlivých linií obrazov sú štylizované a mierne zaostrené, preto sa hodia aj do modernejších interiérov.
Ďalšia z našich väčších vyrezávaných krížových ciest "putovala" do malej obce na sever Slovenska - Suchej Hory. Jedná sa o detailne a realiticky stvárnené drevorezby postavičiek v kontexte bohato vyrezávaných ornamentov. Každý obraz má výšku 115cm vrátane podkladu a šírku 60cm. Drevorezby sú vyrezané z lipového dreva a jej celkový výzor bol navrhnutý našim ateliérom podľa doplnkov a farebného ladenia interiéru kostola. Podklady drevorezieb boli namorené a spolu s rezbami upravené olejovými lazúrami. Veríme, že životnosť krížovej cesty sa tým zvýšila na celé storočia. Každé zastavenie našej krížovej cesty znázorňuje tri až štyri postavičky, pričom skoro každá je vyrezaná 3D spôsobom podobne, ako sa vyrezávajú sochy. Drevorezby našej krížovej cesty si môžete pozrieť osobne pri návšteve kostola v Suchej Hore. Vedeniu farnosti ďakujeme za dôveru a spoluprácu.
Predstavujeme Vám naše nové drevorezby - vyrezávané obrazy s tématikou slovenských regiónov. Navrhli sme ich a vyrezali pre Veľvyslanectvo SR v Libanone (Bejrút). Jedna z drevorezieb znázorňuje dominanty regiónu Bratislavy a Záhoria. Druhá drevorezba dominanty Liptova a Spiša. Obrazy sú doplnené o voľný príbeh, odohrávajúci sa pod klembovitým prierezom v ich stredovej časti. Sú vyrezané podľa vlastných návrhov nášho ateliéru z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu. Každý z obrazov má rozmer 140x60cm. Postupne pracujeme na ďalších obrazoch, ktoré vystihujú krásu ďalších regiónov Slovenska. Sme veľmi radi, že obrazy z Oravy putovali na Veľvslanectvo SR do Libanonu. Môžu tamojším ľuďom sprístupniť krásu Slovenska a tiež spríjemniť nejedno diplomatické jednanie.
Tieto drevorezby boli navrhnuté a vyrezané plne ručne v našom ateliéri pre vinársku izbu rodinného domu. Ako vidíte, znázorňujú tématiku rytierov, ktorá sa do vinárskej atmosféry hodí. Všetky drevorezby boli vyrezané z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu. Rovné plochy "rámov" sme namorili, aby samotné reliéfy drevorezieb viac vynikli. Povrchovo sú upravené olejovými lazúrami s medovým a polomatným povrchom. Drevorezby ornamentov sú vyrezané tiež z lipového dreva. Okrem rytierov môžete na drevorezbách vidieť aj listy viniča, ktoré zapadajú do atmosféry vinárskej izby.
Drevorezba bola vyrezaná pre Úrad vlády SR a odovzdaná vtedajším premiérom SR Petrom Pellegrinim pápežovi Františkovi pri jeho návšteve Vatikánu na jeseň roku 2019. Drevorezba je autorským návrhom nášho ateliéru a vystihuje narodenie Ježiša v Betleheme. Ústredná časť kompozície drevorezby je zameraná na Ježiša, obklopeného matkou Máriou a Jozefom. Obaja mu vytvárajú bezpečné zázemie náklonom tiel a žehnajúcimi rukami. Za pannou Máriou sa nachádzajú traja králi so svojimi darmi v sprievode tradičných zvierat betlehemskej maštaľky. Oproti nim, za postavičkou Jozefa, sa nachádzajú traja pastieri. V protiklade k trom kráľom vyvažujú celkovú kompozíciu obrazu. Jeden z nich symbolizuje slovenskú kultúru - je odetý v slovneskom kroji a má na hlave goralský klobúk. Nad týmito postavičkami sú znázornení dvaja anjeli, modliaci sa nad malým Ježiškom. Stredovú líniu reliéfu drevorezby spája tzv. betlehemská hviezda, zvestujúca narodenie spasiteľa. Reliéf drevorezby vychádza do popredia aj vďaka vyklincovanému pozadiu, ktoré malými dieročkami opticky "stmavilo" pozadie. Drevorezba je vyrezaná do lipového dreva, povrchovo upraveného olejom. Drevorezba má charakter hlbokého reliéfu. Sme veľmi radi, že obraz mohol úspešne reprezentovať nie len Slovensko, ale aj Oravu a náš ateliér.
Drevorezba tejto krížovej cesty bola vyrezaná pre ostrov Pašman, ktorý leží pri pobreží Dalmácie v Jadranskom mori, južne od Zadaru. Drevorezby sú vyrezané z lipového dreva technikou hlbokého reliéfu. Povrchová úprava krížovej cesty bola prevedená olejovou lazúrou. Rozmery drevorezieb sú 43 x 58 cm. Krížová cesta pozostáva tradične zo štrnástich zastavení. V nasledujúcej ukážke Vám ponúkame k nahliadnutiu aspoň niekoľko z nich. Obrazy sú dielom ručnej tvorby bez použitia kopírovacích cnc zariadení. Tvary jednotlivých linií drevorezieb sú štylizované a mierne zaostrené, preto sa hodia aj do modernejších interiérov. V prípade záujmu je možné vyrobiť iné rozmerové a farebné prevednie obrazov. Rozdielne odtiene obrazov na fotografiách sú spôsobené rozdielnym osvetlením (počasím) pri fotení.
Drevorezba Poslednej večere bola vyrezaná pre farnosť Veľké Orvište, ktorá sa nachádza neďaleko Piešťan. Rozmer drevorezby je 2,40m x 1,05m, hrúbka 8cm. Obraz je vyrezaný technikou hlbokého reliéfu a tvorí súčasť čelného zábradlia na chóruse. Aj táto drevorezba Poslednej večere je vyrezaná z lipového dreva detailným spôsobom. Samotný masív bol zlepený do bloku z viac ako 30-tich samostatných, dôkladne vysušených blokov, aby sme predchádzali ohýbaniu a praskaniu dreva. Na povrchovú úpravu poslúžila olejová lazúra. Drevorezba bola osadená medzi sklenené kazety, tvoriace súčasť zábradlia, čím vzniklo zaujímavé prepojenie moderného a dobového štýlu. Do kostola boli spolu s ďalšími drevorezbami osadené aj vyrezávané podhľady vstupných prístreškov. Znázorňovali drevorezby evanjelistov, ale aj symboly apoštola Pavla a Petra. Ďakujeme farnosti Veľké Orvište za dôveru i spoluprácu.
Táto drevorezba krížovej cesty bola vyrezaná pre obec Herľany, ktorá sa nachádza neďalko Košíc. Aj táto naša krížová cesta bola vyrezaná z lipového dreva. Orámovanie drevorezieb sme farebne prispôsobili ostatným častiam interiéru kostola, najmä laviciam a rámom okien. Pre povrchovú úpravu bola použitá kombinácia temperových farieb a olejová lazúra. Jedná sa o plne ručnú prácu bez použitia kopírovacej frézy. V galérii uvidíte drevorezby pred namorením orámovania, ale aj po ňom. Aj táto krížová cesta sa dá vyrobiť v rôznych farebných prevedeniach a povrchových úpravách. Okrem krížovej cesty sme do kostola vyrezávali aj drevorezbu Božieho milosrdenstva. Ďakujeme farnosti Herľany za dôveru i spoluprácu.
Táto drevrezba krížovej cesty bola vyrezaná v našom ateliéri pre farnosť Sirník, ktorá leží na juhovýchode Slovenska, neĎaleko Trebišova. Jedná sa o jednu z našich prvých prác pre kostoly a jej výroba siaha do začiatkov našej tvorby. Samotné drevorezby reliéfov boli vyrezané z lipového dreva, podklad bol vytvorený z dubu. Povrchová úprava drevorezieb bola prevedená olejovou lazúrou s medovým odtieňom a polomatným povrchov. Drevorezby majú rozmer 45x57cm. Krížová cesta pozostáva tradične zo štrnástich zastavení. V prípade záujmu je možné vyrobiť iné farebné prevednie podkladov. Drevorezby ornamentov na vrchnej časti obrazov sú taktiež vyrezané z lipového dreva s pozlátenými číslicami. Farnosti ďakujeme za dôveru i spoluprácu.
Obec Kuklov sa nachádza na Záhorí, neďaleko Šaštína. Pre túto obec sme vyrezávali niekoľko drevorezieb, ktorých historické originály boli zničené. Každá drevorezba má vrátane podkladu 60x70cm a je vyrezaná v detailnom a realistickom štýle. Samotné reliéfy i ornamenty sú vyrezané z lipového dreva. Povrch drevorezieb je lakovaný matným lakom s medovým odtieňom. Podklad bol vyrobený z dýchovanej preglejky. Vývoj jednotlivých zastavení krížových ciest sa v priehehu storočí vyvíjal, a preto niektoré drevorezby historických krížových ciest zobrazujú iné momenty Ježišovho utrpenia, než môžeme vidieť u súčasných drevorezieb krížových ciest.
Drevorezba tejto Poslednej večere bola vyrezaná pre obec Nedeza, ležiacu neďaleko Žiliny. Jedná sa o jednu z prvých našich prác tohto druhu pre kostoly a jej výroba siaha do začiatkov našej tvorby. Rozmer drevorezby je 1x2m, hrúbka 8cm. Drevorezba je vyrobená z lipového dreva a je upravená matným lakom. Jedná sa o hlboký reliéf s naznačenou zadnou stranou postavičiek. Inšpirácia pre základnú kompozíciu drevorezby pochádza od majstra Leonarda Da Vinciho. Podľa požiadavky je možné vyrezať túto drevorezbu aj v inom formáte, a taktiež je možné zvoliť iný farebný odtieň povrchovej úpravy. Ďakujeme farnosti Nedeza za dôveru i spoluprácu.